Кабел комбиниран за видеонаблюдение: RG59CU/48CU + 2x0.50 mm2 CU - изцяло меден кабел. 100 метра макара
Кабел комбиниран за видеонаблюдение: RG59CU/48CU + 2x0.50 mm2 CU - изцяло меден кабел
Микрокоаксиален и захранващ кабел в обща изолация. Двойно екраниран /екран с фолио на общата изолация и екран с метализирано фолио на микрокоаксиала/, метриран, бял, 7 мм външен диаметър. За външно и вътрешно полагане, студо и мразоустойчив. 100 метра макара. Външна PVC изолация с UV защита.
- Микрокоаксиал: многожичен RG59CU/48CU 75 ома. Изцяло меден вътрешен проводник CU и изцяло медна външна оплетка CU.
- Захранващ кабел: многожичен изцяло меден проводник 2х0.50 mm2 CU.
Кабелът е изключително качествен - 100% чиста мед на всички проводници в него. Това е възможно най-добрият кабел за видеонаблюдение към момента, който предлагаме! Подходящ е за всички HD-TVI/CVI/AHD/CVBS камери до 8 мегапиксела.
Кабелът е на макари по 100 метра. Цената е за 1 макара.
Подходящи конектори за този кабел:
- Конектор позлатен за коаксиален и микрокоаксиален кабел BNC с винт. Пружинен предпазител ф7.3 мм
- Конектор за микрокоаксиален кабел BNC с винт. Пружинен предпазител ф4.3 мм
- Конектор за коаксиален кабел BNC/клема
- Захранваща букса с клема, 5.5 mm външен x 2.1 mm вътрешен диаметър, мъжка
- Захранваща букса с клема, 5.5 mm външен x 2.1 mm вътрешен диаметър, женска
Динков - 26.11.2021
Много качествен кабел, експресна доставка.
Ивайло - 21.12.2021
За втори път пазарувам- изключително качествен кабел, нямам забележки!
Защо е важно кабелът да е 100% чиста мед
Абревиатурите обозначаващи кабелите ползвани за видеонаблюдение са най-често:
- CU или Solid Cooper - 100% меден кабел
- CCA /Copper-Cladd Aluminum/ - алуминиев кабел с 10-15% покритие на мед
Copper-Cladd Aluminum на английски или "помеднен алуминий" на български. При коаксиалните кабели се използва и във вариант CCS – Coper-cladd steel. Вместо качествената и скъпа мед се използва много по-евтин алуминий. Той e покрит с мед, за да се постигнат определени електрически параметри - резултата е евтин и изключително компромисен кабел.
Как работи CCA кабелът?
Променливият ток има една специфична особеност: когато тече по проводника, от създаденото във вътрешността магнитно поле електроните биват изтласкани навън. Тоест, във вътрешната част на едно сечение близо до центъра, ток не протича и тя е неизползваема. Това се нарича "скин" ефект. Скин ефектът е пряко зависим от честотата - колкото по-висока е тя, толкова по-силно е отблъскването на електроните от центъра на проводника и толкова по-голяма част от него е неизползваема. Тоест, вътрешността на медния проводник не определя специфичното му съпротивление при променлив ток (без постояннотокова съставка) и тя може да бъде заменена с по-евтин материал.
CCA е начин да се замени “неизползваемата” част от сечението на меден проводник с алуминий, а работната зона при променлив ток да остане медна. Като резултат се получава следното:
- По-малко тегло - алуминият е по-лек от медта.
- По-висока проводимост от чисто алуминиев кабел - особено при високи честоти.
- По-голяма якост от чисто алуминиев кабел.
- Възможност за запояване - ако кабелът е от чист алуминий това би било доста трудно заради окисите и нуждата от специални флюсове.
- Ниска цена - при производството на кабел само 10-15% от вложения метал е мед.
Въпреки видимо “страхотните плюсове” на евтиния CCA кабел, ще се наложи да ви разочароваме, тъй като има и страхотни минуси:
- Алуминият е крехък - CCA кабелите НЕ издържат много на огъване и вибрации.
- Той се окислява при контакта си с въздух. Тоест, в мястото на срязване или заголване на изолация и нарушаване на медното покритие за монтаж на конектори например, започва процес на оксидиране на вътрешната алуминиева сърцевина. В резултат, в зоната на кримпване CCA кабела с времето става твърде крехък и това поставя под въпрос качеството на съединението. Ако то е изложено и на огъване и вибрации резултата е предварително ясен.
- Алуминият има специфично съпротивление с 64% по-голямо от това на медта, а CCA кабела при постоянен ток - с около 40% повече от това на еквивалентен меден кабел. Това е фактор за възникване на редица проблеми, като например при захранване на камери през PoE. Такъв експеримент би довел до минимум 40% загуби на ток в жилата и риск от прегряване/повреда в кабела.
- CCA кабелите имат огромен проблем с постояннотоковото съпротивление - видеосигнала има DC съставка. Това значи, че CCA ще влоши значително качеството на изображението на камерите. Вторият проблем е в захранващите жила - видеокамерите се захранват с 12V постоянен ток, а ние имаме CCA захранващи проводници с 40% по-голямо съпротивление. Загубите на ток по трасето от захранването до камерата ще са драматични.
- Понятията CCA и Cat.5е/Cat.6 са несъвместими. Помеднените алуминиеви кабели са НЕСТАНДАРТНИ и НЕ ОТГОВАРЯТ на изискванията за тези категории. Cat.5e/Cat.6/Cat.6a/Cat.7/Cat.8 описват стандарти единствено и само за изцяло медни жила.
Нашият съвет е да избягвате CCA кабелите. Интересувайте се какви кабели купувате. Помеднените алуминиеви кабели не винаги са обозначени като такива. Търговците редовно премълчават и не споменават тази особеност. Други, въобще не знаят какво продават и какво е CCA и CU. Ако попаднете на нещо с твърде изгодна цена и се съмнявате, оголете добре жилата и разгледайте детайлно дали медта не “белее” в центъра. Друг прост метод за тест: при нагряване със запалка CCA жилото се огъва, а медното запазва позицията си.
Този продукт е добавен в сайта на 25.09.2020 г.
Последна актуализация на продукта на 07.11.2024 г.
« назад